RM1E23V50
DigiKey Part Number
1864-2754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1E23V50
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 90-265V
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
EDA/CAD Models
RM1E23V50 Models
Category
Voltage - Input
0 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
90 V ~ 265 V
Series
Load Current
50 A
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C