3SMC150CAQ TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC150CAQTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-3SMC150CAQTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-3SMC150CAQTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC150CAQ TR13 PBFREE
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A