BZX84C5V1 TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-BZX84C5V1TRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-BZX84C5V1TRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-BZX84C5V1TRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V1 TR PBFREE
Description
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms