CBRHDSH1-40L TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CBRHDSH1-40LTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CBRHDSH1-40LTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CBRHDSH1-40LTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBRHDSH1-40L TR13 PBFREE
Description
BRIDGE RECT 1P 40V 1.2A 4-HD DIP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 40 V Surface Mount 4-HD DIP
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
440 mV @ 1 A
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Schottky
Supplier Device Package
4-HD DIP
Voltage - Peak Reverse (Max)
40 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.2 A