CMSD2004S TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSD2004STRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMSD2004STRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMSD2004STRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSD2004S TR PBFREE
Description
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 300 V 225mA Surface Mount SC-70, SOT-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMSD2004S TR PBFREE Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA