CMSH1-100 BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 21,977
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 3,006
Datasheet
Comchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diode 100 V 1A Surface Mount SMB
CMSH1-100 BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH1-100BKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH1-100 BK PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
45pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A