CMSH5-100HV TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH5-100HVTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMSH5-100HVTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMSH5-100HVTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH5-100HV TR13 PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMSH5-100HV TR13 PBFREE Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 5 A