CS15-01W100-04-1X
DigiKey Part Number
2603-CS15-01W100-04-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-01W100-04-1X
Description
SPEAKER 8OHM 1W 96DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 800 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS15-01W100-04-1X Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
1 W
Packaging
Tray
Power - Max
1.2 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Rectangular
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
1kHz
Ingress Protection
IPX7
Impedance
8 Ohms
Termination
Wire Leads with Connector
Efficiency - dBA
96.00
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - Testing
1W/10cm
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)