APXH200ARA470MH70G
DigiKey Part Number
565-3150-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3150-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3150-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXH200ARA470MH70G
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
Detailed Description
47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
APXH200ARA470MH70G Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm