APXJ160ARA271MF80G
DigiKey Part Number
565-APXJ160ARA271MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXJ160ARA271MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXJ160ARA271MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXJ160ARA271MF80G
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V SMD
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXJ160ARA271MF80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
223 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.46 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm