APXJ2R5ARA821MF80G
DigiKey Part Number
565-APXJ2R5ARA821MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXJ2R5ARA821MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXJ2R5ARA821MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXJ2R5ARA821MF80G
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
Detailed Description
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 7mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXJ2R5ARA821MF80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm