DDXG2R5LGN591EBA5S
DigiKey Part Number
565-DDXG2R5LGN591EBA5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDXG2R5LGN591EBA5S
Description
RADIAL DLCAP
Customer Reference
Detailed Description
590 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can - Screw Terminals 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Chemi-Con
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.591" Dia (40.40mm)
Capacitance
590 F
Height - Seated (Max)
5.984" (152.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
2.5 V