EGQB350ELL122MM20H
DigiKey Part Number
565-EGQB350ELL122MM20H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGQB350ELL122MM20H
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 84mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGQB350ELL122MM20H Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.25 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
84mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C