EKYB250ELL820ME11D
DigiKey Part Number
565-EKYB250ELL820ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB250ELL820ME11D
Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
290 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C