EKZE350ELL330ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 6,888
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 556
Chinsan (Elite)
KEMET
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKZE350ELL330ME11D
DigiKey Part Number
565-1687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE350ELL330ME11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
300 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C