EMHL160ARA331MHA0G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EMHL160ARA331MHA0G |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EMHL160ARA331MHA0G Models |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 275.28 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 296 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Voltage - Rated 16 V | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 125°C |