HHXC350ARA101MHA0G
DigiKey Part Number
565-HHXC350ARA101MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXC350ARA101MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXC350ARA101MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC350ARA101MHA0G
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXC350ARA101MHA0G Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm