EY1V330MP20511EP5U
DigiKey Part Number
4191-EY1V330MP20511EP5UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1V330MP20511EP5U
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 100 kHz
Impedance
1.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C