DCCM15PBSP View 2
DCCM15PBSP
DCCM15PBSP
DCCM15PBSP
DigiKey Part Number
116-1293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM15PBSP
Description
CONN MICRO-D PLG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM15PBSP Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Shielded
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C