DCCM15PCBRPN
DigiKey Part Number
116-1262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM15PCBRPN
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM15PCBRPN Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C