DCCM15SSB
DigiKey Part Number
116-1181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM15SSB
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C