DCCM37SSBN
DCCM37SSBN
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM37SSBN
DigiKey Part Number
116-1190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM37SSBN
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCCM37SSBN Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C