DCDA51SSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cinch Connectivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Dura-Con Product Overview
DCDA51SSB
DigiKey Part Number
116-DCDA51SSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDA51SSB
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
EDA/CAD Models
DCDA51SSB Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Plastic
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
3
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C