DCDH-37SSBN
DCDH-37SSBN
Cinch Dura-Con Hermetic Connectors | Digi-Key Daily
DCDH-37SSBN
DigiKey Part Number
116-DCDH-37SSBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDH-37SSBN
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCDH-37SSBN Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C