M83513/13-B01NP
DigiKey Part Number
116-M83513/13-B01NP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83513/13-B01NP
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M83513/13-B01NP Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C