EC7BW18-72D12-EDRT
DigiKey Part Number
2034-EC7BW18-72D12-EDRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7BW18-72D12-EDRT
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-12V 20W
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA
Category
Current - Output (Max)
833mA, 833mA
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Remote On/Off
DC Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
2.33" L x 1.43" W x 4.45" H (59.2mm x 36.4mm x 113.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V