A171AHS12VDC.96
DigiKey Part Number
2449-A171AHS12VDC.96-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A171AHS12VDC.96
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A171AHS12VDC.96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
80 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
960mW
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
150 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
9 VDC