A171AS12VDC.96R
DigiKey Part Number
2449-A171AS12VDC.96R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A171AS12VDC.96R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
A171AS12VDC.96R Models
Must Release Voltage
1.2 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Current
80 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Coil Power
960mW
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
150 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
9 VDC