A21CCQ12VDC1.6R
DigiKey Part Number
2449-A21CCQ12VDC1.6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A21CCQ12VDC1.6R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A21CCQ12VDC1.6R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
7 ms
Packaging
Tray
Release Time
5 ms
Part Status
Active
Features
Resistor
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
133.3 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
90 Ohms