4282-1-0200-14-SP
DigiKey Part Number
1175-2634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-1-0200-14-SP
Description
CONN HEADER R/A 14POS DUAL 94V-0
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
9A