800-18-13D-WH-0015F-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-13D-WH-0015F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-13D-WH-0015F-1
Description
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 15'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15.00' (4.57m) Power Cord White NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
CNC Tech
Length
15.00' (4.57m)
Packaging
Bag
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
White
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG