CPCE2624A-180MC
DigiKey Part Number
4044-CPCE2624A-180MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCE2624A-180MC
Description
FIXED IND 18UH 24A 3.1 MOHM TH
Detailed Description
18 µH Shielded Wirewound Inductor 24 A 3.1mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPCE2624A-180MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
30A
DC Resistance (DCR)
3.1mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" L x 1.039" W (30.00mm x 26.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)