CPCE2624A-270MC
DigiKey Part Number
4044-CPCE2624A-270MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCE2624A-270MC
Description
FIXED IND 27UH 22A 4.5 MOHM TH
Detailed Description
27 µH Shielded Wirewound Inductor 22 A 4.5mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPCE2624A-270MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
26A
DC Resistance (DCR)
4.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" L x 1.039" W (30.00mm x 26.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)