CPCE2624A-330MC
DigiKey Part Number
4044-CPCE2624A-330MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCE2624A-330MC
Description
FIXED IND 33UH 20A 4.8 MOHM TH
Detailed Description
33 µH Shielded Wirewound Inductor 20 A 4.8mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPCE2624A-330MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
4.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" L x 1.039" W (30.00mm x 26.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)