CPDX1310A-100MC
DigiKey Part Number
4044-CPDX1310A-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDX1310A-100MC
Description
FIXED IND 10UH 9.4A 16.5 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 9.4 A 16.5mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPDX1310A-100MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
28A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
16.5mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)