CPDX1310A-220MC
DigiKey Part Number
4044-CPDX1310A-220MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDX1310A-220MC
Description
FIXED IND 22UH 6.4A 34 MOHM TH
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 6.4 A 34mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPDX1310A-220MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
DC Resistance (DCR)
34mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)