CPEX2020A-100MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2020A-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2020A-100MC
Description
FIXED IND 10UH 30A 2.64 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 30 A 2.64mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX2020A-100MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.64mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
2020
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.807" L x 0.807" W (20.50mm x 20.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Current - Saturation (Isat)
35A