CPG2717-3R3M
DigiKey Part Number
4044-CPG2717-3R3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPG2717-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 33.7A 2 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 33.7 A 2mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPG2717-3R3M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.059" L x 0.650" W (26.90mm x 16.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.898" (22.80mm)
Current - Saturation (Isat)
85A