CPQ4228-100M
DigiKey Part Number
4044-CPQ4228-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPQ4228-100M
Description
FIXED IND 10UH 34A 2.95 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 34 A 2.95mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPQ4228-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.95mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.654" L x 1.409" W (42.00mm x 35.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Current - Saturation (Isat)
60A