CPQ4228-221M
DigiKey Part Number
4044-CPQ4228-221M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPQ4228-221M
Description
FIXED IND 220UH 17.5A 11.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Wirewound Inductor 17.5 A 11.5mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPQ4228-221M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.654" L x 1.409" W (42.00mm x 35.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A