CPQ4228-470M
DigiKey Part Number
4044-CPQ4228-470M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPQ4228-470M
Description
FIXED IND 47UH 34A 2.95 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 34 A 2.95mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPQ4228-470M Models
DC Resistance (DCR)
2.95mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.654" L x 1.409" W (42.00mm x 35.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Current - Saturation (Isat)
17.6A