CPQ4228-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CPQ4228-6R8M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPQ4228-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 34A 2.95 MOHM TH
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 34 A 2.95mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPQ4228-6R8M Models
DC Resistance (DCR)
2.95mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.654" L x 1.409" W (42.00mm x 35.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Current - Saturation (Isat)
75A