CPRX2520L-3R3MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX2520L-3R3MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX2520L-3R3MC
Description
FIXED IND 3.3UH 65A 0.7 MOHM TH
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 65 A 0.7mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Power Inductor
EDA/CAD Models
CPRX2520L-3R3MC Models
DC Resistance (DCR)
0.7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current, Power Inductor
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" L x 0.819" W (25.00mm x 20.80mm)
Current - Saturation (Isat)
90A
Height - Seated (Max)
0.856" (21.75mm)