CPRX2520L-4R7MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX2520L-4R7MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX2520L-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 62A 0.95 MOHM TH
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 62 A 0.95mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Power Inductor
EDA/CAD Models
CPRX2520L-4R7MC Models
DC Resistance (DCR)
0.95mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current, Power Inductor
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" L x 0.819" W (25.00mm x 20.80mm)
Current - Saturation (Isat)
70A
Height - Seated (Max)
0.856" (21.75mm)