CPRX2520L-8R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX2520L-8R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX2520L-8R2MC
Description
FIXED IND 8.2UH 47A 1.5 MOHM TH
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 47 A 1.5mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPRX2520L-8R2MC Models
DC Resistance (DCR)
1.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" L x 0.819" W (25.00mm x 20.80mm)
Current - Saturation (Isat)
50A
Height - Seated (Max)
0.856" (21.75mm)