CPRX3231L-100MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX3231L-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX3231L-100MC
Description
FIXED IND 10UH 50A 1.05 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 50 A 1.05mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
78A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.05mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)