CSAB0530-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0530-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0530-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0530-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0530-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 5.9A 29 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.9 A 29mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSAB0530-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
29mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0530
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.197" W (5.40mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.5A