CSAB0530-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0530-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0530-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0530-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0530-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 60 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 4.1 A 60mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSAB0530-4R7M Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0530
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.197" W (5.40mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A