CSCF2915L-4R7MC
DigiKey Part Number
4044-CSCF2915L-4R7MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCF2915L-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 34A 1.36 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 34 A 1.36mOhm Max Vertical, 3 PC Pin Mn-Zn Ferrite Low Loss
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSCF2915L-4R7MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.36mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Mn-Zn Ferrite Low Loss
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2915
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.098" L x 0.776" W (27.90mm x 19.70mm)
Current - Saturation (Isat)
39A
Height - Seated (Max)
0.606" (15.40mm)