1.5KE400A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 494
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 18,062
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1,015
Taiwan Semiconductor Corporation
548V Clamp 2.72A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE400A-G
DigiKey Part Number
1.5KE400A-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400A-G
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE400A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.72A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V